Opiera się na technologii lipidowo-koloidowej (TLC), innowacji opatentowanej przez Laboratorios Urgo. Jest to nieklejący, nieokluzyjny, elastyczny interfejs lipidowo-koloidowy składający się z wątku poliestrowego impregnowanego cząsteczkami hydrokoloidu (karboksymetyloceluloza), olejem parafinowym, wazeliną i polimerami.
W kontakcie z wysiękiem zmiany cząsteczki hydrokoloidu żelują i wchodzą w interakcję z wazeliną, składnikiem Urgotulu, tworząc warstwę kontaktową lipid-koloid, która stwarza korzystne warunki dla procesu gojenia (gojenie w wilgotnym środowisku).
Urgotul, choć ma tłusty skład chemiczny, nie jest tłusty w dotyku, dzięki czemu nie przylega do owrzodzenia ani jego konturów: zmiany nie są bolesne ani traumatyczne dla owrzodzenia.
Wszystko to skutkuje określonymi właściwościami:
- Utrzymanie wilgotnego środowiska sprzyjającego powstawaniu blizn - Żelowanie w kontakcie ze zmianą chorobową - Bezurazowe usuwanie nowo powstałych tkanek - Bezbolesność pacjenta podczas wymiany opatrunku
Wskazania:
Wskazany jest do miejscowego leczenia żylaków i odleżyn w fazie ziarninowania i epidermizacji.
Duża elastyczność i dopasowywanie Urgotula sprawia, że szczególnie nadaje się on do pokrywania zmian niepękniętych lub trudnych do zlokalizowania, a także do lokalizacji zmian kawitacyjnych.
Instrukcja użycia:
Przemyj zmianę serum fizjologicznym. W przypadku wcześniejszego stosowania środka antyseptycznego, przed zastosowaniem Urgotulu należy dokładnie przepłukać zmianę serum fizjologicznym. Usuń żebra ochronne. Można go przyciąć sterylnym materiałem, aby dostosować jego wielkość do zmiany chorobowej. Na Urgotula nałóż opatrunek wtórny: sterylne kompresy mocowane bandażem rozciągliwym, taśmą wielorozciągliwą lub siatką rurkową. Dzięki nieprzyleganiu Urgotula do zmiany zmiany będą wprowadzane co 2 lub 4 dni w zależności od zmiany i jej rozwoju.
Środki ostrożności i ostrzeżenia:
Przylega do lateksowych rękawiczek chirurgicznych. Dlatego zaleca się zwilżenie rękawic serum fizjologicznym, aby ułatwić manipulację Urgotulem. W przypadku klinicznych objawów zakażenia (gorączka, objawy miejscowe) leczenie można, na podstawie decyzji lekarskiej, kontynuować w połączeniu z odpowiednią antybiotykoterapią. W przypadku zmian głębokich, pękających lub przetokowych należy pozostawić część opatrunku Urgotul widoczną i dostępną na zewnątrz zmiany. Nie sterylizować ponownie. Przechowywać opatrunek Urgotul poziomo. Sterylne opakowanie jednorazowego użytku: Ponowne użycie produktu jednorazowego użytku może prowadzić do ryzyka infekcji.