Odżywianie i pielęgnacja rzęs i brwi. Pielęgnacja i utwardzanie paznokci. Nie zaleca się stosowania w terapii doustnej (podrażnia jelita). Środek przeciwbólowy, przeciwbakteryjny, przeciwgrzybiczy, wzmacnia i odżywia włosy i paznokcie. Olej rycynowy zawiera dużą zawartość kwasu rycynolowego. Konsystencja: Płynna, o zrównoważonej lepkości, błyszcząca, słabo wchłaniająca się.
Zapach: Słaby Kolor: Delikatnie żółty. Olej rycynowy zawiera glikoproteinę zwaną rycyną, która od dawna ma znane właściwości przeczyszczające. Z tego względu, że jest to olej czysty i niepoddawany obróbce, będziemy stosować go wyłącznie zewnętrznie.
Najbardziej godne uwagi właściwości oleju rycynowego to: działanie przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, wzmacniające i odżywiające włosy i paznokcie.
Zastosowania i zastosowania Wyłącznie do użytku zewnętrznego.
W kosmetyce olej rycynowy jest szeroko stosowany w produkcji szminek, produktów do włosów, olejków do kąpieli, produktów do rzęs i emulsji. Konsystencja jaką zapewnia sprawia, że jest on wysoko ceniony we wszelkiego rodzaju preparatach. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe, o których wspomnieliśmy wcześniej (wraz z olejkami eterycznymi o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, np. w przypadku reumatyzmu). Polecany jest również do preparatów do pielęgnacji ciała i włosów (lotionów do skóry głowy przeciw wypadaniu włosów i na rozdwajające się końcówki). Wchodzi w skład serum do twarzy i ciała na plamy hiperpigmentacyjne, wraz z innymi olejkami eterycznymi i roślinnymi.