Brassica campestris L. czyli rzepak to roślina jednoroczna dorastająca do 60-140cm. Bardzo typowy dla obszaru europejskiego. Olej roślinny pozyskiwany jest przez tłoczenie na zimno jego nasion i późniejszą filtrację.
Olej roślinny ma bladożółty kolor i lekko siarkowy zapach. Jego stopień wchłaniania przez skórę jest średni.
Chociaż dawniej był bogaty w kwas eurynowy, dziś mamy różne rodzaje o niskim poziomie tego kwasu tłuszczowego, które są używane w przemyśle spożywczym.
Zawiera niezbędne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, minerały oraz wysoką zawartość kwasu alfa-linolenowego.
Jak widać w profilu lipidowym, występuje proporcja między kwasami tłuszczowymi omega 3, omega 6 i omega 9, co czyni go bardzo interesującym jako odżywczy wkład tych niezbędnych kwasów tłuszczowych.
Zastosowania i aplikacje:
Zastosowanie kosmetyczne:Olej rzepakowy jest szeroko stosowany w kosmetyce ze względu na swój specjalny profil lipidowy, jest bardzo ceniony na poziomie kosmetycznym w masażach i do odżywiania skóry. Polecany zarówno dla skóry niemowląt, jak i dorosłych.
Opracowano synergię dla masujących, odżywczych serum olejków do twarzy i ciała i jest stosowany w opracowaniu maceracji ze wskazaniami terapeutycznymi.
podanie doustne:
Doustny olej rzepakowy jest szeroko stosowany w kuchni. Idealne do sałatek, gotowanych na parze, smażonych lub do majonezu.
Ze względu na swój skład w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i inne składniki odżywcze, korzyści przypisuje się układowi sercowo-naczyniowemu.