Ostropest jest rośliną zielną z rodziny Asteraceae. Można go rozpoznać po jasnozielonych liściach z kolczastymi płatkami i intensywnie różowych kwiatach z przylistkami. Aktywną częścią rośliny są nasiona, bogate w sylimarynę, która jest główną substancją czynną tej rośliny i składa się z różnych cząsteczek flawanolignanów. Zawiera także flawonoidy i inne niezbędne składniki odżywcze, takie jak sterole i śluz.
Nieruchomości
Ostropest był tradycyjnie stosowany jako przeciwutleniacz i środek przeciw hepatotoksyczny (zapobiegający uszkodzeniu wątroby). Działanie to osiąga się poprzez:
Zapobieganie przedostawaniu się toksycznych czynników do komórki: modyfikuje jej zewnętrzną strukturę. Pobudzająca aktywność substancji, które promują regenerację komórek w wątrobie, co jest pomocne w przeciwdziałaniu zapaleniu wątroby i sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu wątroby. Ponadto Ostropest neutralizuje wolne rodniki w organizmie. Jego profilaktyczne zastosowanie jest bardziej skuteczne niż terapeutyczne po uszkodzeniu wątroby.
Doświadczenie wykazało również jego przydatność u pacjentów z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, zmniejszając meteorizm oraz łagodząc napięcie i wzdęcia w przewodzie pokarmowym, jednocześnie zwiększając apetyt i wydolność fizyczną. Wykazano również, że ma działanie anty-cholesterolowe i cholestatyczne.
Kierunki
1 lub 2 kapsułki dziennie, popijając szklanką wody.
Główne wskazania
Działanie przeciwutleniające.
Ochraniacz wątroby
Obniża poziom cholesterolu we krwi.
Ostrzeżenia
Interakcje lub działania niepożądane nie zostały opisane.
Ciąża i karmienie piersią: skutki nie zostały jeszcze opisane