Herbata MIMASA Kukicha produkowana jest z gałązek i łodyg zielonej herbaty od ponad 30 lat. Największą różnicą w stosunku do innych herbat kukicha dostępnych na rynku jest to, że herbata kukicha firmy MIMASA jest prażona trzy lub cztery razy z rzędu, co nadaje jej niepowtarzalny aromat i zapach.
Prawie 50% japońskiej herbaty produkowane jest w prefekturze Shizuoka (w centralnej Japonii), natomiast organiczna herbata kukicha firmy MIMASA pochodzi ze wschodniej Japonii, gdzie dzięki klimatowi górzystego obszaru, na którym jest uprawiana, produkowana jest herbata najwyższej jakości. Herbata Shizuoka jest bardziej gorzka i cierpka, dlatego należy ją bardziej prażyć, aby złagodzić jej aromat i smak. Na polach herbacianych znajdują się wentylatory o wysokości 8 metrów, które dmuchają gorącym powietrzem na liście herbaty, aby zapobiec ich zamarzaniu. Jego temperatura nie powinna spaść poniżej 3 ºC, aby nie pogorszyć jej jakości.
Herbata Kukicha pozostaje w okolicy przez trzy lata, zanim zostanie zerwana. Fakt ten nadaje jej ciekawe właściwości w porównaniu do innych herbat. Dzięki temu osiąga bardzo ważne efekty remineralizujące i alkalizujące. Ta herbata zawiera między innymi ciekawe ilości wapnia (większe niż nabiał), fosforu i witaminy C. Ze względu na swoje właściwości alkalizujące herbata kukicha może zapewnić interesujące korzyści w walce ze zmęczeniem. Spożywanie herbaty kukicha często może być bardzo dobre dla efektów trawiennych i moczopędnych, pomagając usunąć zanieczyszczenia z organizmu, a także regulować pasaż jelitowy. W tym sensie możesz dodać kilka kropli organicznego tamari-shoyu firmy MIMASA lub zagotować je z umeboshi firmy MIMASA.
Ponieważ nie zawiera kofeiny, a z drugiej strony jest bardzo bogaty w minerały i witaminy, jest bardzo odpowiedni dla dzieci, osób starszych i chorych. Można go również pić w ciągu dnia, na zimno lub na gorąco, ponieważ nie tylko nawodniemy się wodą, ale również skorzystamy z jej składników odżywczych. Wystarczy przez kilka minut gotować herbatę MIMASA kukicha z wodą lub przygotować napar. Do wody można dodać laskę cynamonu i kawałek skórki z cytryny.