Kreatyna to niebiałkowy związek organiczny zawierający azot, który jest syntetyzowany w wątrobie, trzustce i nerkach z trzech aminokwasów (argininy, glicyny i metioniny). Występuje we wszystkich tkankach mięśniowych, gdzie może łączyć się z grupą fosforanową, tworząc fosfokreatynę lub ulegać degradacji do kreatyniny, która jest wydalana z moczem.
Układ ATP (adenozynotrójfosforan)/fosfokreatyna jest wykorzystywany przez organizm w celu dostarczenia energii chemicznej, która ułatwia skurcze mięśni, co jest konieczne do osiągnięcia przez sportowca maksymalnej wydajności podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności i krótkim czasie trwania.
Rezerwy ATP w komórkach mięśniowych są bardzo słabe, co zapewnia maksymalną wydajność pracy jedynie przez kilka sekund.
Ograniczone zasoby uzasadniają uzupełnianie diety kreatyną, ponieważ naukowo udowodniono, że zwiększa ona zawartość kreatyny w mięśniach, a wyższe stężenie fosfokreatyny (nawet 10 razy większe niż ATP) pozwala sportowcowi szybko utrzymać i przywrócić poziom energii.
Ten rodzaj ćwiczeń beztlenowych powoduje produkcję kwasu mlekowego, który powoduje zakwaszenie mięśni, co może zaburzyć dostarczanie energii, wywołując uczucie zmęczenia; Obecność fosfokreatyny zwiększa pojemność buforową, zmniejszając zmęczenie mięśni, zwiększając wydolność i przyspieszając regenerację.
W dłuższej perspektywie udowodniono, że przyjmowanie kreatyny ułatwia zwiększenie masy mięśniowej uzyskanej w wyniku treningu, poprzez stymulację syntezy białek mięśniowych lub umożliwiając wykonywanie ćwiczeń o wyższej jakości. Wszystkie te funkcje są korzystne dla rywalizacji sportowej.
INSTRUKCJA UŻYCIA:
Cykl ładowania (odpowiedni dla sportowców przygotowujących się do konkretnych zawodów): 20 do 25 g/dzień, podzielone na 4-5 dawek po 5 g przez 4-5 dni, najlepiej z sokiem owocowym. Suplementację kreatyną należy rozpocząć 3–6 dni przed zawodami.
Cykl podtrzymujący (odpowiedni dla sportowców, którzy chcą utrzymać stabilne stężenie kreatyny w mięśniach i poprawić swoje wyniki przez cały sezon): najpierw wykonuje się cykl ładowania, a po jego zakończeniu przyjmuje się 2-3 g dziennie na koniec treningu przez 8-10 tygodni. W razie potrzeby cykl można powtórzyć po okresie odpoczynku.