Kreatyna to niebiałkowy organiczny związek azotowy, który jest syntetyzowany w wątrobie, trzustce i nerkach z trzech aminokwasów (argininy, glicyny i metioniny) i występuje we wszystkich tkankach mięśniowych, gdzie może łączyć się z grupą fosforanową, tworząc fosfo- kreatyna lub rozpad na kreatyninę, która jest wydalana z moczem.
Układ ATP (adenozynotrifosforan) / fosfokreatyna jest wykorzystywany przez organizm do dostarczania energii chemicznej ułatwiającej skurcze mięśni , niezbędnej do maksymalnego wydolności sportowca przy wykonywaniu ćwiczeń o dużej intensywności i krótkim czasie trwania.
Rezerwy ATP w komórkach mięśniowych są bardzo słabe, zapewniając zaledwie kilka sekund maksymalnej zdolności do pracy.
Te ograniczone rezerwy uzasadniają suplementację diety w kreatynę, gdyż naukowo udowodniono, że w ten sposób zwiększa się zawartość kreatyny w mięśniach , a to wyższe stężenie fosfokreatyny (nawet 10 razy większe niż ATP) pozwala na sportowcy szybko utrzymują i przywracają poziom energii.
Ten rodzaj ćwiczeń beztlenowych z kolei wytwarza kwas mlekowy, który powoduje zakwaszenie mięśni, które może zakłócać dostarczanie energii, powodując uczucie zmęczenia; obecność fosfokreatyny zwiększyłaby zdolność buforowania, zmniejszając zmęczenie mięśni, zwiększając wydolność i przyspieszając regenerację.
W dłuższej perspektywie wydaje się udowodnić, że przyjmowanie kreatyny sprzyja wzrostowi masy mięśniowej produkowanej przez trening, albo poprzez stymulację syntezy białek mięśniowych, albo poprzez umożliwienie wykonywania treningów o wyższej jakości. Wszystkie te funkcje mają pozytywny wpływ na sportową rywalizację.
Jak używać:
- Cykl ładowania (odpowiedni dla sportowców przygotowujących się do konkretnych zawodów): 20 do 25 g / dzień podzielony na 4-5 strzałów po 5 g przez 4-5 dni, najlepiej z sokiem owocowym.
Rozpoczęcie suplementacji z KREATYNĄ powinno nastąpić na 3-6 dni przed zawodami.
- Cykl podtrzymujący (odpowiedni dla sportowców, którzy chcą utrzymać stabilne stężenie kreatyny w mięśniach i poprawić swoje wyniki przez cały sezon): Najpierw przeprowadza się cykl ładowania, a po jego zakończeniu przyjmować 2-3 g dziennie pod koniec treningu, na 8-10 tygodni.
W razie potrzeby cykl zostanie powtórzony po okresie odpoczynku.