Co jest lepsze stabilizowany kwas alfa-liponowy R-Liponic Acid Doctor? Jest to kwas tłuszczowy zawierający siarkę, który pełni w organizmie funkcje witaminopodobne, ale ponieważ organizm sam wytwarza kwas liponowy, nie jest klasyfikowany jako prawdziwa witamina. Działa jako koenzym w metabolizmie węglowodanów i jest niezbędny do syntezy acetylo-CoA, kluczowego metabolitu w procesie komórkowym, który przekształca glukozę (cukier we krwi) w energię.
Stabilizowany kwas R-liponowy zawiera BioEnhanced Na-RLA, sól sodową kwasu R-liponowego. Czysty kwas R-liponowy jest bardzo niestabilną cząsteczką, która ma tendencję do polimeryzacji pod wpływem ciepła, światła i wilgoci. BioEnhanced Na-RLA to stabilizowana forma kwasu R-liponowego, która nie ulega degradacji w wysokich temperaturach. Jak to działa? Kwas liponowy jest kluczowym czynnikiem w procesie komórkowym metabolizującym glukozę do produkcji energii. Starzeniu się towarzyszy zmniejszenie zdolności wątroby do recyklingu kwasu askorbinowego po stresie oksydacyjnym.
Wykazano, że kwas R-liponowy po dwóch tygodniach suplementacji starszymi szczurami odwraca związane z wiekiem pogorszenie recyklingu i stężenia kwasu askorbinowego w komórkach wątroby. Starzenie się wiąże się również ze stresem oksydacyjnym w mózgu. Wysokie tempo metabolizmu i długo żyjące neurony sprawiają, że mózg jest szczególnie podatny na stres oksydacyjny.
Ponieważ kwas liponowy zakłóca komórkowe procesy oksydacyjne, zarówno w postaci utlenionej, jak i zredukowanej, pełni modulującą rolę w mózgu i układzie nerwowym. Dlaczego warto zażywać stabilizowany kwas R-liponowy Doctor's Best? Idealny przeciwutleniacz miałby zdolność tłumienia szerokiej gamy wolnych rodników, wspomagania funkcjonowania innych przeciwutleniaczy, wiązania lub „chelatowania” jonów metali, które mogą wytwarzać wolne rodniki, funkcjonowania w środowisku wodnym i tłuszczowym oraz obecności w różnych tkankach, komórkach i przestrzeniach zewnątrzkomórkowych.
Kwas liponowy spełnia wszystkie te kryteria i często nazywany jest „uniwersalnym przeciwutleniaczem”. Wraz z wiekiem nasza zdolność do syntezy kwasu alfa-liponowego maleje. Wiek powoduje również akumulację utlenionych białek, które zakłócają wydajność mitochondriów, a kwas alfa-liponowy rozwiązuje tę sytuację. Kwas alfa liponowy występuje w dwóch postaciach, określanych jako „kwas R-liponowy” i „kwas S-liponowy”. Kwasy R- i S-liponowy to izomery enancjomeryczne – cząsteczki, które wyglądają jak wzajemne odbicia lustrzane. R-lipon jest syntetyzowany naturalnie przez ludzi, zwierzęta i rośliny.